
Her skal du få en forenklet utgave av denne kjente retten. Bakaliaros me skordalia kan stå på bordet hele året, men 25. mars, som er Hellas’ nasjonaldag, kan du være temmelig sikker på å få denne herlige torskemiddagen servert i greske hjem. Originalen lages med saltet torsk som dekkes av en røre og frityrstekes, omtrent som fisken i britenes «fish & chips». Det synes jeg blir vel heftig som hverdagsmiddag, så da pleier jeg bare å gi fisken en tynn mel- og krydderhinne og steke den på vanlig vis.
Skordalia-oppskrift finnes allerede på bloggen, her får du en litt annen variant med malte valnøtter oppi. En ekte skordalia skal smake heftig av hvitløk, men du kan jo redusere mengden etter smaken din. I Hellas serveres retten som regel uten annet tilbehør, men jeg synes det er godt med noe grønt til, her har jeg valgt kokte aspargesbønner.
- Skordalia:
- 4 stivelsesrike poteter
- 50 gram valnøtter, malte eller veldig finhakkede
- 2-3 fedd hvitløk, most eller mortret
- 0,5 dl olivenolje
- ca 1 ts hvitvinseddik (smak til)
- havsalt
- Bakaliaros:
- ca 400 gram lettsaltet torsk uten skinn og bein
- 2 ss hvetemel
- salt og pepper
- olivenolje til steking
- eventuelt: aspargesbønner e.l.
Kok potetene helt møre med skallet på. La dem dampe av, og skrell dem. Mos dem med en potetstapper så fint du bare kan. Rør inn valnøtter og hvitløk. Hell i oljen, litt etter litt, mens du rører hele tiden. Smaksett puréen med eddik og salt. Dekk til skordaliaen og la den avkjøles til romtemperatur. Rør den opp før dere skal spise.
Del torsken slik at du har to eller fire biter. Bland mel og krydder og dryss det ut på en tallerken. Press fisken ned i dette, slik at den dekkes av melblandingen. Stek fisken noen minutter på hver side. Mens fisken steker kan du gi aspargesbønnene et raskt oppkok i saltet vann.
Til 2.